Krbová kamna jsou dnes nejrozumnější volbou

Každý chce vytápět za co nejméně, nicméně v současné době se tohoto cíle dosahuje skutečně docela špatně. Všichni moc dobře víme, kde se dnes pohybují ceny energií, a od toho se odvíjí vše ostatní.

Elektřinou a plynem se snaží topit čím dál méně jedinců. Nejlepší alternativou jsou krbová kamna, která jdou v několika posledních měsících na dračku. Není se vůbec čemu divit. Topí se v nich totiž primárně dřevem, které je pořád cenově docela dostupné.

Levný zdroj tepla

Samozřejmě, že ani dřevo a produkty z něj vyrobené nejsou zrovna laciné, nicméně oproti elektřině a plynu se přeci jen dají pořídit za významně menší peníze. Plusem tady je fakt, že tento zdroj jen tak nevyschne. Nikdo nám ho nemůže vypnout, jelikož dřevo těžíme ve velkém množství i u nás.

Krom klasických polen se do kamen používají i různé náhražky, typicky třeba pelety. Nejedná se ovšem o žádné chemicky upravené topivo. Naopak, pelety jsou v podstatě extrémně stlačené dřevěné třísky.

Díky tomu jsou mnohem kompaktnější a skladují se lépe než výše zmíněná polena. Prodejci je dodávají v nepromokavých obalech, takže není problém je uskladnit i ve sklepích, kde se drží relativně vysoká vlhkost.

Zásadní je výhřevnost

I když také dnes hrají vizuální kvality krbových kamen docela velkou roli, není ani zdaleka tolik zásadní, jako tomu bylo v letech minulých. Zájem o ně je totiž tak velký, že ve skladech prodejců toho už moc nezůstalo, takže výběr je dosti omezený.

Na design je možné rezignovat, nicméně na vhodnou výhřevnost rozhodně ne. Právě na ní záleží, jestli budou kamna fungovat tak, jak mají, či nikoliv. Kamna s nedostatečnou výhřevností tepelnou pohodu v domácnosti rozhodně nezvýší. Proto je potřeba se zaměřit při koupi hlavně na tento aspekt.

Čištění

Při provozování kamen se běžně vytváří saze, které mimo jiné ucpávají také kouřovody. Vyčistit kouřovod je vcelku snadné, ale musí se to provádět během topné sezóny pravidelně, jinak mohou kamna explodovat.