Koberce jsou znovu v kurzu

mploscar / Pixabay

V současné době existuje široká škála podlahových krytin, takže zákazník má skutečně z čeho vybírat. Ne každé podloží je však vyhovující.

Dnes již lidé nejsou často spokojeni ani s plovoucím podlahami a stále častěji používají zase osvědčené koberce, jež se opět vracejí do módy. Řeč je samozřejmě hlavně o těch kvalitnějších kouscích.

Nečistoty již nejsou problém

V dřívějších dobách nebyl o koberce takový zájem, jelikož jejich udržování bývalo hodně nákladné, a často dokonce nemožné. Stačilo rozlít rajskou polévku, či dokonce víno a mohl se kupovat nový kus.

Dnes již tento druh problému tolik lidí netrápí, jelikož existují speciální prostředky, se kterými lze odstranit i hodně odolné skvrny. Ani běžná údržba už není tak otravná. Stačí si pořídit dobrý vysavač, ideálně vhodný i proti alergenům. Ten dokáže vysát nejen chloupky domácích zvířat, ale zároveň zlikviduje i roztoče.

Jsou teplé

Hlavním důvodem, proč sáhnout po koberci, ovšem není pouze jednodušší údržba. Tepichy jsou totiž v mnoha jiných ohledech lepší než konkurenční podloží. Umělá hmota i dřevo jsou často velmi studené a chodit po nich bos se hlavně v zimních měsících moc nedoporučuje. Koberec však dokáže hřát i bosé nohy.

Ovšem nikoliv pouze je. Jedná-li se o skutečně kvalitní kousek s dlouhými chlupy, zvládne dokonce alespoň z části vyhřívat i celou místnost, a to bez podlahového topení. V tepichu se totiž tepelná energie dlouhodobě udržuje a pomalu sálá do prostoru. Díky tomu je obvykle v místnostech s koberci lepší tepelná pohoda než jinde.

Nejlepší modely

Dobrý tepich stojí pár tisíc, ty nejlepší však i vyšší desítky tisíc. Pravý orientální koberec se vyrábí ručně a pouze z přírodních materiálů, takže jejich cena není nesmyslná. I tak si je lidé velmi rádi kupují, jelikož fungují nejen jako skvělé podloží, ale jsou i velice zdobné.

Bez kvalitních orientálních koberců se samozřejmě lze obejít, avšak kdo chce něco mimořádného, měl by o nich alespoň uvažovat. I přes vyšší cenu se stále jedná o velmi výhodnou investici.