Jaké výhody nabízí kulové kohouty?

Co je to kohout? Jedná se o zařízení sloužící k regulaci průtoku tekutin. Jde o jeden z typů ventilů (společně s klapkami a šoupátky), ale funguje na jiném principu než sedlový ventil. V případě sedlového ventilu dochází k regulaci průtoku uzavřením kruhového sedla pomocí kuželky (ta se pohybuje šroubem k ose potrubí). Součástí kohoutu je otočný (otáčí se o 90°) provrtaný prvek umístěný kolmo k ose potrubí. Pracovním nástrojem šoupátka je plochá destička posouvající se kolmo k potrubí. Klapka má podobu ploché a obvykle kruhové desky otáčející se kolem osy, která je kolmo k potrubí.

Jaký rozdíl je mezi kuželovým a kulovým kohoutem?

Kulový kohout je poměrně jednoduché zařízení, k jehož velkým výhodám patří spolehlivost, odolnost a snadná údržba (v případě problémů lze snadno rozebrat). Otevření a uzavření průtoku je rychlé a bezproblémové – nevyžaduje velkou sílu ani při větším tlaku. Nepoužívá se však pro potrubí velkého průměru, kde by následkem prudkého uzavření mohlo dojít k tlakovému rázu.

Rozdíl mezi kuželovým a kulovým kohoutem spočívá ve tvaru pracovního prvku. Kuželový kohout má provrtaný komolý kužel, kulový zase prstenec s vnější kulovou plochou. Historie kuželových kohoutu sahá až do středověku, kdy nacházely uplatnění například v sudech.

Sháníte kulový kohout s elektropohonem?

Specifickou kategorii tvoří kulový kohout s elektropohonem. Kvalitní zařízení se závitovým, přivařovacím a přírubovým připojením najdete v nabídce specializovaného prodejce Ventilex s.r.o.. Všechny typy jsou k mání s pohonem bez havarijní funkce i s havarijní funkcí, a to s pohony s krytím IP54 a IP67.

Nevíte-li s s výběrem rady, zeptejte se kvalifikované zákaznické podpory. Technici vám rádi poradí a doporučí vhodný typ kohoutu. V nabídce na ventilex.cz najdete také související sortiment (např. nožové šoupátko s elektropohonem, filtry, ventily, klapky atd.).

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář