I jinak drahé programy je možné sehnat levně

Aby jel počítač, pokud možno optimálně, potřebuje nejen vhodný hardware, ale zároveň jsou nezbytné i ty správné programy. Problém je, že ty stojí často nemalé peníze, které ne každý má. Jsou zde však různá řešení, jak legální cestou fungovat, a přitom neplatit majlant.

Free verze

Asi tím finančně nejschůdnějším řešením pro většinovou společnost je používání programů, jež jsou k dispozici zdarma. Často se jedná o velmi kvalitní software, který se ovšem jen málokdy může rovnat placeným alternativám. Dobrým příkladem je třeba Office 365 pro jednotlivce.

Ten totiž nabízí mnohem více možností než free variace, a proto je také nesrovnatelně populárnější, i když nestojí zrovna malé peníze. Samozřejmě se to nedá vztahovat na každý volně stažitelný program, nicméně v tomto případě výjimka potvrzuje pravidlo.

Druhotná licence

Jistou možností, avšak placenou, mohou být také druhotné licence. Ty se obvykle nevztahují pouze na kancelářské balíky, ale rovněž i na antivirové programy, potažmo profesionální grafické editory.

Druhotná licence znamená, že daný program byl kdysi používán, většinou v rámci velké korporace, avšak dnes již není aktivní. To se dá ovšem snadno změnit vhodným licenčním kódem, který je možné pořídit i za zlomek běžné ceny. Určitě nejde o nic nelegálního. Stačí si jen vybrat důvěryhodného prodejce.

Pozor na podvodníky

Nejde zrovna o jednoduchý úkol, jelikož se do tohoto typu obchodu zapojily i různé pochybné existence, které poskytují často nefunkční kódy. Najít vhodného prodejce, který své zákazníky neokrádá, nicméně není zase tak složité. Stačí se řídit referencemi zákazníků.

Mezi ty nejlépe hodnocené obchody v tomto oboru patří třeba e-shop ProLicence, kde je možné kvalitní software nakoupit za výborné ceny, aniž by se člověk musel obávat nějakého podvodu.