Hledáte všestranný kompresor? Jaký si vybrat?

Pomůžeme vám s výběrem kompresoru
Jak vybrat kompresor

Trh s kompresory je tak široký, jak jen může být. Olejové i bezolejové stroje vyrábí specializovaní výrobci, domácí malovýrobci i mezinárodní koncerny a v současnosti lze najít, především v hobby marketech, stroje od značek známého nářadí, ale i od značek, o nichž jste nikdy neslyšeli. Kde je záruka dobré koupě? Jaký typ kompresoru vyhoví všem vašim požadavkům a kam si ho zajít pořídit? V následujících řádcích vám na tyto otázky odpovíme a vybereme ideální všestranný kompresor.

Každý kutil a řemeslník může mít o kompresoru trochu jiné představy. Existuje tedy vůbec něco jako ideální, všestranný kompresor? Samozřejmě, že žádný kompresor nevyhoví všem požadavkům. Ten, který se hodí do průmyslu rozhodně nepůjde používat pro čepování piva někde na festivalu. A takových příkladů bych šla uvést spousta. Přesto si dovolíme tvrdit, i díky analýze prodejnosti typů kompresorů, jaký lze považovat za svatý grál všestrannosti.

Opravdu velkou spoustu potřeb na kutilské i profesionální bázi zastane olejový pístový kompresor kombinující čtyři důležité parametry – optimální příkon elektromotoru, dostatečně velkou tlakovou nádobu, možnost připojení do běžné 230 V sítě a přizpůsobení pro snadnou mobilitu. Jak vypadá takový kompresor v praxi? Jedná se o jednostupňový stroj s jedním nebo dvěma válci, příkonem okolo 2 kW, výtlakem až 250 – 280 l/min a vzdušníkem o objemu 100 až 150 l.

Takto velký kompresor již zvládne zastat spoustu aplikací, vytváří velkou zásobu stlačeného vzduchu díky rozměrné tlakové nádobě, a přitom má stále kolečka a madla, aby s ním šlo pohodlně pohybovat po dílně nebo v garáži. Možnost připojení do obyčejné zásuvky vám usnadní pracovat s kompresorem kdekoliv od zahrady až po velkou dílnu. Co všechno lze k pístovému kompresoru s příkonem kolem 2 kW připojit? Naprosto v pohodě velkou část pneumatické nářadí, díky čemu lze bleskově utahovat šrouby, vrtat, nýtovat, brousit úhlovými bruskami či vytvářet drobné motivy gravírovacími pery. Samozřejmostí je i možnost lakování nebo ofukování a tryskání, po připojení pistolové techniky a mezi úplně nejsnazší aplikace patří dofukování kol a míčů v garáži.

Jaké příslušenství ke kompresoru by měl samotný kompresory ještě mít, ať můžete snadno pracovat? Někteří výrobci ke svým strojům nabízí i odhlučněné kryty, ale pokud jste s hlučností kompresoru obeznámeni a víte, že takový kryt není samospásné řešení, určitě vás bude více zajímat osazení, mezi které patří regulátor tlaku, tlakoměry pro zobrazení tlaku v nádobě a výstupu ze stroje, výstup pomocí rychlospojky pro rychlé připojování hadic či kulový kohout pro snadné odpouštění kondenzátu z nádoby.

Na kolik peněz kompresor takové specifikace vyjde? Kvalitní značkový vzduchový kompresor, vyráběný například globálním producentem ABAC, z jeho řemeslné řady PRO vás může stát od 10 do 15 000 Kč, a to se vším zmiňovaným osazením. Podobné stroje vyrábí i domácí Atmos se svojí řadou Perfect Line, které jsou díky robustní litinové jednotce považovány za kompresory s mimořádně dlouhou životností. Ceny jsou podobné, s horní hranicí lehce nad 15 000 Kč. Opakem těchto kompresorů jsou levnější bezolejové varianty hojně nabízené v supermarketech. Zde si dejte velký pozor, protože ve většině případů jde o čínské kopie, na něž nejsou náhradní díly a nelze je opravovat. Neváhejte raději zavítat do specializované prodejny, kde vám s koupí poradí odborník na něhož se budete moci snadno obrátit i v případě jakýchkoliv pozáručních servisních požadavků. U značkových kompresorů je navíc velkou výhodou přiložená dokumentace s plánem údržby, která není nijak složitá a poradí si s ní hravě každý kutil, aniž by musel kompresor převážet tam, kde ho zakoupil.