Arcibiskupský zámek Kroměříž

Arcibiskupský zámek najdeme v Kroměříží spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou, které jsou zapsány do seznamu památek UNESCO a patří mezi nejvýznamnější památky města.

Vznik zámku Kroměříž

Jeho vznik je spjat s historií olomouckého biskupství a arcibiskupství. Původní hrad a pozdější zámek byl rezidencí olomouckých biskupů a sídlem manské organizace. Na původním místě stál tedy gotický hrad, který byl později přestavěn do renesanční podoby. Během třicetileté války došlo k jeho poničení. V 17. století zde byl postaven honosný raně barokní palác.Z původních zbytků hradu se postavila vysoká věž. Požár roku 1752 donutil majitele k úpravám druhého poschodí.

DCF 1.0

V 19. století byl zámek Kroměříž určen k hospodářské správě biskupství, k reprezentačním účelům a k umístění uměleckohistorických sbírek. Obdivovat zde můžeme překrásný Sněmovní sál, v němž zasedal říšský sněm či obrazárnu s cenným Tizianovým obrazem Apollo a Marsyas. Nachází se zde Carský pokoj, Manský sál, zámecká věž s překrásnou vyhlídkou či biskupskou mincovnou. Pod zámkem Kroměříž jsou rozsáhlé vinné sklepy. Více o zámku Kroměříž – zde.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář