3 tipy pro výběr správné autobaterie

Víte, jakou součást vašeho automobilu budete měnit nejčastěji a v takřka pravidelných intervalech? Jestliže je vaší odpovědí autobaterie, zřejmě znáte auta dobře. Tato součást bohužel poměrně trpí, a to jak častými starty, tak i neustálým používáním světel a klimatizace. Cca po nějakých čtyřletých až pětiletých cyklech je nutné nezbytně koupit autobaterii novou. Podle čeho vybrat tu správnou? 3 tipy vám nabídneme v následujících řádcích.

1. Správná velikost jako základ

Vůbec se nebojte zjistit si přesné rozměry auto-baterie. Stačí si vzít obyčejný vysouvací metr a ihned budete mít jasno. Následně si vyberete v eshopu model se stejnými rozměry. Někdo řeší situaci tím způsobem, že vezme starou autobaterii a přinese ji do kamenné prodejny, kde si ji nechá vyměnit za novou zcela totožných rozměrů. Určitě se ale podívejte také na její kapacitu a způsob uchycení. Ten by měl být ale u většiny vozů totožný. Jedná se o klasické uchycení B13.

2. Napětí a startovací proud

Většina moderních vozů disponuje bateriemi s napětím 12 V. U veteránů je baterie stejná jako u motocyklů a má napětí poloviční, tedy 6 V. Startovací proud vypovídá o tom, kolik energie potřebuje baterie k tomu, aby se automobil nastartoval. U menších slabších automobilů se pohybuje hodnota kolem 400 A, u větších a silnějších klidně okolo 640 A. Do slabších vozů určitě není zapotřebí dávat modely baterií s větším startovacím proudem.

3. Celková kapacita baterie

Udává se v ampérhodinách, tedy Ah, a naznačuje nám, kolik proudu umí baterie za určitý čas dodat. Optimálně se podívejte na starší baterii a volte novou s totožnou kapacitou. Jinak u benzinových vozů se tradičně hodnota pohybuje kolem 60 Ah. U silnějších dieselů činí klidně i 70 Ah. V mnohých eshopech, jako třeba nekvinda-obchod.cz, lze vybrat přímo auto-baterie podle typu auta, takže budete mít jistotu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář