Operace očí vám umožní začít nový život

Operace očí

Kdo nikdy neměl problémy se zrakem, těžko pochopí, jakým požehnáním může být, když se ráno vzbudíte, rozhlédnete se a rozeznáte detaily vašeho okolí. Nemuset si knížku při čtení zvedat až k nosu, ani se zoufale snažit zaostřit na číslo přijíždějící tramvaje, je pro někoho samozřejmostí, pro jiného nedosažitelný luxus. Naštěstí vývoj operací očí pokročil natolik, že mnohé vady lze již prakticky bezbolestně odstranit.

glasses-1934296_1280
S vyšším věkem přichází vetchozrakost

S vyšším věkem přichází vetchozrakost

Že se již dávno úspěšně operují vrozené oční vady, jako jsou krátkozrakost nebo astigmatismus, je známá věc. My se dnes zaměříme na postupy, které mohou zaručit 100% zrak i lidem, co začali špatně vidět až po čtyřicítce a často trpí kombinovanými vadami. S přibývajícím roky totiž zrak přirozeně slábne, protože čočka postupně hutní (nebo tuhne) a ztrácí svou schopnost pružně zaostřovat. To je největší problém pro jedince, kteří předtím trpěli dioptrickou vadou do dálky, a nyní musí neustále střídat brýle na dálku a na čtení.

Zrak jako ostříž i po šedesátce

Nejefektivnějším řešením je operace očí, při níž se pacientovi implantuje umělá čočka, která bude až do konce jeho života suplovat tu původní. Zákrok je rychlý a bezbolestný s opravdu úžasnými výsledky. Prvních pár týdnů budete z náhlé ostrosti vidění doslova ohromeni – to než si mozek zvykne. Perfektní obraz i vnímání barev si uchováte už napořád. Volit lze mezi multifokálními a trifokálními čočkami, přičemž obě varianty vás zbaví jak krátkozrakosti, tak dalekozrakosti a zejména vetchozrakosti. Multifokální čočky poskytují ostré vidění do dálky a do blízka, tedy na 30-50 cm. Trifokální čočky jsou však preferované, protože ošetří i další, třetí dimenzi, tj. vidění do vzdálenosti cca 70 cm. To využijí především lidé, kteří často pracují u počítače nebo umělci a řemeslníci potřebující pořádně vidět na své výrobky.

Operace očí vás zbaví brýlí, foto: oční klinika OFTEX
Operace očí vás zbaví brýlí, foto: oční klinika OFTEX

Nitrooční čočka vyřeší i šedý zákal

Kromě již zmíněné vetchozrakosti, tedy slábnutí zraku v důsledku zvyšujícího se věku, lze obdobně operativně upravit také šedý zákal. Toto onemocnění postihuje oční čočku, logicky tak opět pomůže vložení umělé nitrooční čočky, která poškozené části nahradí. I u operace šedého zákalu existuje několik možností. Trifokální a multifokální čočky vás učiní nezávislými na brýlích. Pokud přemýšlíte nad operací očí, můžete se obrátit například na vyhlášenou oční kliniku OFTEX z Pardubic.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář