Letní pneu 195/65 R15: Top 3 dezény pro letošní sezonu

Ač se to možná ještě nezdá, letní motoristická sezona se opět přiblížila a přezutí aut na letní gumy se stane jakousi povinnou realitou. Pokud aktuálně uvažujete o pořízení nových letních pneumatik, jste na správné adrese. Zaměříme se totiž na výsledky testování německého motoristického časopisu Autobild. Ten testoval celkem přes 50 dezénů jak těch největších, tak i méně známých výrobců. Měřila se hlavně brzdná dráha na suchu, a to z rychlosti 100 km/h. Následně se prováděly testy na mokrém povrchu vozovky v rychlosti 80 km/h. Jak se tedy jednotliví výrobci se svými pneumatikami umístili? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Hankook Ventus Prime3 K125 jako vítěz na suchu

Jihokorejský výrobce v posledních letech se svými dezény boduje poměrně tradičně, nicméně takovýto úspěch se zřejmě nečekal. V délce brzdné dráhy na suchu v pozitivním slova smyslu překonal veškerou svou konkurenci. Hankook Ventus Prime3 K125 v celkovém součtu brzdné dráhy nepřekročily 70 metrů. I na mokrém asfaltu ale toto obutí v žádném případě nezklamalo. Odvod vody z povrchu pneumatiky je u Hankooku řešen velmi důmyslně. Na první pohled by mohla vcelku strašit nezesílená konstrukce pneumatiky. I přes tuto skutečnost je ovšem nesmírně odolná. Hluk také není nijak výrazný, pohybuje se okolo 71 dB. O komfortu jízdy není třeba diskutovat. Pohodlí si zkrátka a jednoduše užijete.

Firestone Roadhawk

Mnozí majitelé automobilů vsází na Firestone. Ano, tradiční výrobce prémiového obutí má i v rozměrové třídě 195/65 R15 co nabídnout. Vždyť dezénu Firestone Roadhawk chyběly na vítězné Hankooky pouze 2 metry! Značka řadící se do koncernu Bridgestone se může pochlubit unikátními technologiemi výroby a vysokou kvalitou. Jinak tyto pneumatiky vynikají také maximálním dojezdem. Můžete se spolehnout, že vám vydrží hned několik sezon bez větších známek opotřebení. Vyznačují se vynikající ovladatelností, což potvrdil i TÜV SÜD.

Pirelli P1 Cinturato Verde

Velmi dobře si vedly i Pirelli P1 Cinturato Verde. S brzdnou dráhou 72,2 m na suchu skončily na 4. místě. Jedná se o gumy, jež jsou určené primárně pro provoz ve městě, který má svá specifika. Vyznačují se minimálním valivým odporem. To se projevuje především ve snížené spotřebě automobilu. Rozhodně je třeba zmínit i fakt, že je lze sehnat v runflatové verzi.

A co ostatní dezény?

Určitě bychom měli také zmínit některé další letní pneumatiky 195/65 R15. Z prémiových značek do druhého kola mezi nejlepších 20 postoupily prakticky všechny. Překvapením se stala pozice dezénu Brilantis 2 od Barumu. Ten skončil na 21. místě. K postupu mu přitom stačilo pouhých 0,3 m! A ti nejhorší? Tak třeba čínské pneu Fortuna G745, jehož brzdná dráha činila 51,9 m!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář