Jak na zdravý životní styl?

O zdravém životním stylu slýcháme dnes a denně. Neustálé se probírá v médiích, jsme zaplavování studiemi, poznatky a doporučeními od nejrůznějších lidí. Jejich tvrzení jsou potvrzována fotografiemi a obrázky štíhlých a šťastných lidí. Každý z jednotlivých návodů deklaruje, že právě ten je nejlepší a nejzdravější. Je tomu opravdu tak? A jak najít nejlepší způsob zdravého životního stylu?

Pokud Vás napadá, že s takovým množstvím různých způsobů udržení zdraví je těžké najít nejlepší, vězte, že jediný správný přesný návod neexistuje. Důvod je jednoduchý – každý člověk se liší svými dispozicemi: věkem, zdravotním a psychickým stavem i prostředím, ve kterém žije. A i když se teorie různí, většina z nich vychází z dodržování následujících principů.

Zdravý životní styl podporuje:

Zdravá výživazdravé snídaně, dosažení rovnováhy mezi příjmem a výdejem Vaší energie, dostatek živin a vitamínů.

Pohyb – fyzická aktivita úměrná zdravotnímu stavu a věku. Jako fyzická aktivita poslouží i pravidelná delší chůze.

Úplná absence kouření – kouření se rozhodně nedoporučuje, pokud chcete pečovat o své zdraví.

Minimální množství alkoholu – Neplatí sice tvrzení, že alkohol podávaný v malých dávkách je možné vypít v jakémkoli množství, ale „zdravotní sklenička“ vína jednou týdně Vám neuškodí.

Dostatek spánku – závisí na každém jedinci, kolik hodin potřebuje ke spánku. Doporučený počet hodin je však od 6 hodin spánku.

Psychické zdraví – navození psychické pohody a minimalizace stresových situací.

Jídlo je jedna z nejdůležitějších věcí, potřebných pro naše fungování. Pokud si volíme, co budeme jíst, měli bychom dbát především na pestrost stravy. Hlavní hodnotou pestré stravy je fakt, že kromě udržování dobrého zdravotního stavu nám poskytne i potřebnou energii pro každodenní fungování, práci a záliby. Ve zdravé stravě nesmí být vypuštěna žádná z důležitých složek potravy, což je hlavní odůvodnění tvrzení: zdravá strava neznamená drastické diety!

Pokud chceme dodržovat zdravý životní styl, je jen na nás, jaký způsob si vybereme. Nejdůležitější je však to, abychom se s ním dokázali ztotožnit a nebyl pro nás utrpením, ale naší životní filosofií.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář