Instalace hromosvodu se vyplatí

Jako malí jsme se bouřek báli téměř všichni. S přibývajícím věkem a s tím, že jsme pochopili, jak vznikají, strach trochu opadl. Přesto je určitá výše respektu oprávněná. Blesky ročně zabijí desítky lidí. Především těch, co zůstali za bouře venku, ovšem neštěstí se může stát i doma, jestliže nemáte hromosvod.

Hromosvod je ve skutečnosti trochu úsměvný název, protože toto zařízení svádí blesky, nikoliv hromy. Blesk jako silný elektrický výboj si při sestupu z nebe hledá nejkratší cestu k zemi a tato cesta může vést i přes váš dům.

Co se děje, pokud do domu bez hromosvodu udeří blesk

Přijde vám instalace hromosvodu zbytečná? Nejde o povinnost, máte možnost volby. Může vás však potkat nemilá situace.

Když je dům zasažen bleskem, na velmi krátkou dobu se v celém domě a okolí zvýší napětí na vodivých předmětech (třeba i na vlhkých zdech). Součástky v elektrických zařízeních se poničí, některé předměty se tolik zahřejí, že začnou hořet, blesk v mokrém dřevu či zdivu způsobí zničení zdí, komínů, krovů. Poškodí se elektroinstalace, elektrické spotřebiče. Následkem toho všeho se leckdy obyvatelé domu musí přestěhovat. A to jsme ještě nezmínili, jaký efekt může mít blesk na člověka, který je právě v kontaktu s vodivým předmětem. Zřejmě si to dokážete představit.

Hromosvod by blesk svedl do země, takže by k ničemu takovému nedošlo.

Instalace hromosvodu s sebou nese starosti, avšak vyplatí se

Měli byste vědět, že jakmile si jednou nainstalujete hromosvod, budete se o něj muset starat. U rodinného domu je předepsáno ho každé dva roky vizuálně kontrolovat a každé čtyři roky si pozvat technika na podrobnou kontrolu. Nefunkční hromosvod může být ještě horší, než když žádný nemáte. V případě jakékoliv škody by vám navíc pojišťovna nic neproplatila. Proto si protokol o provedené kontrole hromosvodu vždy pečlivě schovávejte.

Tip na závěr: Potřebujete nainstalovat hromosvod? Instalace hromosvodu Ostrava je doménou firmy HromoElektro s.r.o.