Dopravní značky: Znáte jejich historii a současnost?

Dopravní značky mají jednu důležitou funkci. Informují řidiče o tom, jak se mají chovat na silnici. Přehlédnutí značky, která upravuje přednost v jízdě, mnohdy končí dopravní nehodou. Dopravní značky jsou v současné době, kdy na silnicích jezdí miliony automobilů, velice důležité. Ovšem víte vůbec, odkud pochází a jak vznikly?

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že se dopravní značení začalo objevovat krátce poté, co se spustil rozvoj automobilismus. Pokud se však podíváme do dávné minulosti, ukazatelé u cest se objevovaly už začátkem našeho letopočtu v antickém Římě. Jednalo se o sloupky se směrovkami, které ukazovaly vzdálenost nejbližšího města či vesnice.

S rušnějším provozem přišly dopravní značky, jak je znáte dnes

Dopravní značení dostalo jednotný charakter, až začal být rušnější automobilový provoz. První cedule obsahovaly většinou jen text, přičemž dané značky k silnicím stavěly spolky majitelů aut. Jenže ne všichni řidiči uměli číst, a proto se zavedl jednotný systém po celé Evropě.

První standardizované značky spatřily světlo světa ve Velké Británii v roce 1903. Tehdy byly pouze čtyři druhy, u nichž se už nepoužíval text, ale geometrické tvary. Jednalo se konkrétně o značky ve tvarech kruhu a trojúhelníku. Později se přidaly značky označující křižovatky, zatáčky, železniční přejezd a nerovnosti na silnici.

Kde se dají dopravní značky sehnat dnes?

Jestliže hledáte dopravní značení a dopravní zrcadla nyní, tak jednou ze společností, která dané produkty nabízí, je TOP Znak. Společnost provozuje e-shop, v němž prodává značky všeho druhu – značky výstražné, zákazové, příkazové, upravující přednost, informativní, dodatkové, zvýrazněné a podobně. Spokojení budete s pestrostí produktového portfolia, ba i s cenovou politikou společnosti.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář