Tipy pro letní jízdu autem

Silniční provoz je v letních měsících nejintenzivnější, což znamená zvýšenou zátěž jak pro řidiče, tak pro jejich vozidla. Ať už se tedy chystáte autem na dovolenou, nebo vás za volant ženou pracovní povinnosti, podívejte se na několik věcí, které vám řízení v horkých letních měsících usnadní.

Mějte vždy po ruce láhev s vodou

Pravidelný pitný režim je nezbytnou podmínkou správného fungování lidského organismu. V parných letních dnech je proto obzvlášť potřeba mít při sobě neustále láhev s vodou. Krom toho, že vám voda pomůže s udržením pozornosti za volantem, poslouží také jako nouzové chlazení motoru.

Láhev čisté pitné vody má v letních měsících nedocenitelnou hodnotu. Obrázek: https://pixabay.com

Motor se totiž může snadno přehřát při pomalém pohybu v zácpě na rozpálené dálnici. Samozřejmě, že byste v první řadě měli pokaždé kontrolovat hladinu chladicích kapalin. Dolévání chladiče vodou z láhve je při chlazení motoru pouze nouzová možnost.

Zkontrolujte tlak v pneumatikách

Věděli jste, že při vyšších venkovních teplotách roste riziko poškození pneumatik? I zdánlivě banální poškození běhounu nebo bočnice pneumatiky může při vyšších teplotách nabrat fatálních rozměrů (to platí obecně bez ohledu na konkrétního výrobce pneumatik). Proto pokaždé, než vyrazíte na cestu, důkladně zkontrolujte, zda na sobě vaše pneumatiky nemají boule nebo oděrky. Vždy je totiž lepší zavčas provést drobné opravy než posléze muset vyměňovat celou pneumatiku.

Kromě fyzického poškození pneumatik je potřeba zkontrolovat také jejich nahuštění. Nízký tlak totiž způsobuje větší tření mezi pneumatikou a silnicí, čímž se opět zvyšuje riziko defektu. Nemluvě o tom, že při cestě na dovolenou bude vaše auto zřejmě naloženo mnohem víc než obvykle. Tomu je samozřejmě také potřeba přizpůsobit tlak v pneumatikách. Konkrétní hodnota ovšem vždy závisí na typu vašeho auta a zjistíte ji z návodu k obsluze vozidla.

Samozřejmostí by pak mělo být přezutí na letní pneumatiky – ty se vyplatí nejen díky větší bezpečnosti a lepší kontrole vozidla při řízení, ale projeví se také na nižší spotřebě pohonných hmot. Dlouhodobě oblíbené jsou například letní pneumatiky Continental.

Dopravní zácpa je vždy velkou nepříjemností. A to ať už spěcháte na jednání, nebo míříte relaxovat k moři. Obrázek: https://pixabay.com

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář