Výběr osobního účtu není vhodné podcenit

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik si mohou banky vydělat v souhrnu měsíčně jen na poplatcích ze strany nás klientů? A je možné si založit a vést osobní účet zcela bez poplatků? Věřte nebo ne, ale možné to je!

Důležitým kritériem zřízení osobního účtu je rychlost celého procesu. Ideální je zřízení prostřednictvím internetu, kdy vyplníte online žádost, kde se identifikujete pomocí obvykle dvou průkazů totožnosti, jejichž skeny zašlete jako přílohu žádosti. Následně je zaslána na účet nízká ověřovací platba a účet je již připraven k trvalému užívání. Paralelně je zřízeno i internetové bankovnictví. Účet je samozřejmě možné založit i na kamenné pobočce, ale vyžadujete to cestu na místo určení a trpělivost při eventuálním čekání ve frontě.

Lze to i bez poplatků

V dnešní době již není skutečně nutné platit nadbytečné poplatky za založení a vedení osobního účtu. Stejně tak příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy, inkasa a platby SIPO nemusí být zpoplatněné. I z bankomatů lze v tuzemsku vybírat zdarma. Proč tedy platit poplatky u konkrétní banky, když existuje mnoho konkurenčních, které fungují bez uplatňování poplatků? Měsíční poplatky bance se stávají již přežitkem doby a běžný účet vedený zdarma se naopak stává jejím aktuálním standardem.

Příklady z poplatkové praxe bank

V tisku se čas od času objevují skutečně podnětné analýzy, které odborně rozebírají poplatky, jež banky svým klientům účtují. Týdeník Ekonom roku 2015 zveřejnil zajímavá zjištění. Pro potřeby této analýzy byly zkoumány dvě příjmové skupiny osob, z nichž jedna pobírala měsíčně částku 40 000 Kč a druhá částku 25 000 Kč.

Skupina s vyšším příjmem se ocitla v následující měsíční modelové situaci. Její zůstatek na kontě představoval 250 000 Kč, bydlení/služby se nacházely ve výši 8 000 Kč, online platba za telefon činila 1 500 Kč. Celkem se měsíčně uskutečnily čtyři odchozí platby do zahraničí ve výši 4 000 Kč, přičemž pouze jedna platba se neodehrála v EUR a byla v přepočtu 1 000 Kč. Jedna příchozí platba ze zahraničí pak činila 100 EUR. Výběr z bankomatu se uskutečnil celkem pětkrát, z toho třikrát v Česku a dvakrát v zahraničí, vše v souhrnné částce 9 000 Kč.

Nízkopříjmová skupina se nacházela v následující modelové situaci. Její zůstatek na kontě byl 3 000 Kč, nájem za byt se nacházel ve výši 10 000 Kč, online platba za telefon byla uskutečněna v částce 400 Kč. Platby prostřednictvím internetu pak byly ve výši 2 000 Kč, z čehož 1 000 Kč představovala platba do zahraničí. Platební karta byla využita dvakrát v obchodě v celkové částce 4 000 Kč. Výběr z bankomatu se odehrál čtyřikrát v souhrnné výši 5 800 Kč, přičemž třikrát byl využit bankomat vlastní banky a jednou banky konkurenční. Klient rovněž čerpal variantu zasílání SMS zpráv o pohybu na svém účtu.

Výstupy srovnání příjmových skupin

Osoby z vysokopříjmové skupiny s částkou 40 000 Kč měsíčně se měli nejlépe, tj. nejlevněji, u mBank s variantou mKonto, kdy jejich celkové poplatky byly 179 Kč, dále u Air Bank s Malým tarifem s poplatky v celkové výši 183 Kč, na třetím místě se pak ocitli klienti Citibank s Citikonto Plus za 200 Kč. Nejdražší volbou pak jednoznačně byla Česká spořitelna s účtem s poplatky v částce 1 260 Kč, za ní se umístila Era Poštovní spořitelna s online osobním účtem za 1 110 Kč, třetí nejdražší bankou pak byla GE Money s Genius Bene za 1 084 Kč.

Klienti z nízkopříjmové skupiny s měsíční částkou 25 000 Kč si pak nejlépe vedli u Citibank s Citikonto Plus za pouhých 10 Kč, dále u Zuno bank s Účet Plus s poplatky ve výši 18 Kč a u Fio banky s osobním účtem za 22,40 Kč. Naopak nejnevýhodnější volbou se pro ně stala Sberbank s Fér konto start za 336 Kč, dále Unicredit Bank s U konto za 295 Kč a Era Poštovní spořitelna s online osobním účtem s poplatky ve výši 292 Kč.

Flexibilita přístupu je důležitá

Podstatným kritériem při výběru osobního účtu je flexibilita přístupu k němu. U varianty online přístupu musí být zajištěn spolehlivý internet banking bez odstávek a s kvalitním zabezpečením vylučujícím možný phishing, tedy podvodnou techniku užívanou k získávání osobních údajů klientů. Další variantou pak musí být efektivní mobilní aplikace, která bude bezproblémově fungovat v různých prostředích, a to jak na mobilních telefonech, tak i na tabletech.

Řešení v podobě nalezení ideálního osobního účtu je v rukou a v zodpovědnosti každého z nás, za úvahu však může například stát i zřízení mkonta u mBank či využít služeb ostatních nízkonákladových bank. Například mBank získala za svůj podnikatelský účet v roce 2017 ocenění Zlatá koruna v kategorii Cena podnikatelů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář