Kočičí alergie na blechy

Blechy jsou postrachem nejen domácích zvířat už od pradávna. Statistiky nám říkají, že bleší kousnutí je nejčastější příčinou drbání u kočky i psa. Pokud zvíře navíc trpí přehnanou reakcí imunitního systému, jsou to pro něj skutečná muka. Prakticky se jedná o alergii na bleší sliny, které parazit vypustí při kousnutí. Reakcí obranného systému pak je silné svědění a potíže dermatologického rázu.

Symptomy

Alergii na bleší kousnutí poznáte podle fyzických i psychických projevů. Svědění je totiž velmi silné a kočka může být díky tomu značně nervózní. Často se škrábe. Pokud rozhrnete srst na zasažených místech, uvidíte silný a nápadně červený zánět. Blechy jsou záležitostí spíše koček, které tráví více času venku.

Symptomy ale nejsou u koček obecně tak nápadné jako například u psů. Nejlepším způsobem, jak blechy objevit, je prohrábnout srst i kůži na zádech a krku. Měli byste ucítit malé stroupky a ranky. Dále je možné blechy vystopovat podle trusu. Ten má nápadně černou barvu. Blechy se nacházejí také v srsti a připomínají tím lupy.

Blechy

Zvířata jsou schopna se těchto nepříjemných parazitů zbavit z velké části sama. Alergie ale mají háček v tom, že i jen pár kousnutí vede k několikatýdennímu svědění. Netřeba říkat, že blechy mohou ze zvířete přeskočit na člověka. Blechy na hostiteli prožijí většinu života. Kladou na něj také svá vajíčka. Těch se sice zvíře může také zbavit, jenže po dopadu na zem zamořují okolí. Larvy, jež se vylíhnou z vajíček se navíc živí zmíněným černým trusem.

Máte-li podezření, že vaše zvíře trpí alergií na bleší kousnutí, je důležité podstoupit se zvířetem alergologický test!

Pro více informací navštivte náš web https://www.genomia.cz/.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář